Zvuková izolace podlahy pod laminátem v bytě: jak si vybrat, typy, recenze

Laminátová podlaha bude skutečně pohodlná pouze tehdy, bude-li položena pomocí speciální zvukotěsné podložky pod laminát. Začátečníci, kteří se poprvé setkali s instalací lamel, jsou k boji s hlukem a vrzáním nedůvěřiví. Ale již pár měsíců po výměně podlahy za laminát nevyvolává skutečnost, že je třeba používat zvukotěsné materiály, ani nejmenší pochybnosti.

Zvuková izolace podlahy pod laminátem v bytě: jak si vybrat, typy, recenze

Moderní materiál na bázi pěnového silikonu

Co dává použití zvukové izolace pod laminátem v bytě

Je dobře známo, že nový laminát, i když je dokonale položen, trvá dlouho, než se přizpůsobí povrchu podlahy. Výsledkem je, že při pohybu na nové podlaze může povlak vydávat tiché a nepříliš vrzající zvuky. Pokud porovnáme zvuky, které vydává laminát na levném podkladu, pak se dají srovnat se starou prasklou prkennou podlahou, jejíž palubky se neopravovaly už tucet let.

Dobrá zvukotěsná podložka položená pod laminát poskytuje vysoký komfort v bytě minimálně dvěma skupinám obyvatel:

  • Pro majitele a hosty apartmánu;
  • Pro sousedy žijící přes zeď nebo o patro níže.
Poznámka! Vzhledem k vysoké hustotě betonových podlahových desek se zvuk šíří v bytovém domě vysokou rychlostí a nízkým útlumem, nemluvě o tom, že zvuky a zvuky mohou uvnitř bytu způsobit vážné nepohodlí.

Použití zvukotěsných materiálů je samozřejmě především v zájmu majitelů bytu. Většina podkladů má navíc do určité míry zvukově izolační vlastnosti, stačí si vybrat správný materiál.

Čemu věnujeme pozornost

Všechny podklady používané při pokládce laminátových podlah se liší svými zvukově izolačními vlastnostmi. Je jasné, že různý materiál různě pohlcuje a odráží zvuky a zvuky a tato schopnost nezávisí na jeho prestiži ani na ceně obkladových plechů.

Substrát dobře absorbuje zvuk a hluk ve dvou případech:

  • Materiál má neuspořádanou strukturu, je zde velké množství pórů, mezivrstev a kaveren vyplněných vzduchem. Typickým příkladem je pocit;
  • Měkká struktura s nízkou objemovou hmotností materiálu. Dobrým příkladem je měkčená polyuretanová pěna, známá jako pěnová pryž.
Zvuková izolace podlahy pod laminátem v bytě: jak si vybrat, typy, recenze

Příklad vysoce kvalitní zvukové izolace pro laminát

V obou případech mají materiály nejlepší zvukově izolační vlastnosti, ale nejsou používány jako podklad pro laminát kvůli jejich nízké kontaktní pevnosti. Proto při výběru obkladového materiálu s dobrou zvukovou izolací stačí porovnat vlastnosti a postupovat podle logiky.

Důležité! Každá z možností podložení je testována a ověřena výrobcem na zvukově izolační vlastnosti.

Informace o nich spolu s údaji o tepelně izolačních vlastnostech naleznete v prohlášení o shodě k výrobku. Zvukovou pohltivost podkladu není možné jiným způsobem zkontrolovat. Amatérské experimenty s reproduktorem a kusy zvukotěsných materiálů, které lze nalézt na video kanálech, často uživatele jednoduše klamou.

Co si vybrat pro zvukově izolační laminát

Obkladové materiály používané pro pokládku lamel lze rozdělit do několika velkých skupin:

  • Plátno vyrobené z recyklovaných nebo zpracovaných přírodních surovin. Jedná se o korek, lisované jehlice, jutové vycpané rohože;
  • Pěnové polymery;
  • Plsti a netkané textilie ze syntetických vláken.

Všechny typy podkladů mají určitý stupeň zvukové izolace, na to se můžete samozřejmě omezit, ale v praxi odborníci doporučují použít pod laminát další vrstvu tenké zvukotěsné tkaniny. Je tak možné ořezat podklad a povrch podlahy a vyřešit problém s hlukem.

Zvuková izolace z přírodních materiálů

Korkové plechy mají dostatečně vysokou neprůzvučnost, index kročejového a nízkofrekvenčního hluku je 18 dB pro plech o tloušťce 3 mm. Podklad přitom neztrácí své vlastnosti ani po kontaktu s vodou nebo lepicí hmotou.

Zvuková izolace podlahy pod laminátem v bytě: jak si vybrat, typy, recenze

Korková zvuková bariéra je jedna z nejlepších

Lisovaná zvukotěsná jehličnatá deska nebo jinými slovy Isoplat je z hlediska pohlcování hluku horší než korek, stejný index neprůzvučnosti poskytují rohože o tloušťce 8 mm a 10 mm. Mokré jehly ztrácejí své zvukově izolační vlastnosti v průměru o 40-60%.

Svým vzhledem se Isoplat liší od obvyklého jehličnatého substrátu pro laminát. Jedná se o hustou hmotu recyklovaného vlákna a jehličí, která svou strukturou připomíná plsť. Pokládá se na beton s první vrstvou, poté přichází na řadu obvyklý podklad a samotný laminát.

Pěnové polymerní materiály

Z pěnových materiálů vykazuje nejlepší zvukově izolační vlastnosti podklad z pěnového polyetylénu PPE100-1.6. Tloušťka plátna je pouze 1,6 mm, samotný materiál je hladký hladký plát s uzavřenými póry. S nejmenší tloušťkou substrátu ze všech uvažovaných v seznamu má plátno nejvyšší absorpční a rozptylové vlastnosti. Index zvukové izolace je 20 dB s rozptylem hluku libovolné frekvence až 70%.

Nejbližším konkurentem je plátno Isoshum pro laminát na bázi extrudované polystyrenové pěny, má index neprůzvučnosti do 15 dB, s tloušťkou obložení 5 mm.

Isolon je považován za dobrý izolátor vysokofrekvenčního hluku, obložení o tloušťce 10 mm snižuje hladinu zvuku na téměř -35 dB.

Nejslabší zvukově izolační vlastnosti má oblíbený a relativně levný Tuplex. Vrstva pěnových kuliček utěsněných mezi dvěma polyetylenovými fóliemi, když je umístěna pod laminátem, je schopna snížit zvuk pouze o 8 dB. Pěnový polystyren, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, s dobrou tepelnou izolací prakticky není schopen účinně tlumit a odvádět hluk, index neprůzvučnosti je -10 dB.

Zvuková izolace podlahy pod laminátem v bytě: jak si vybrat, typy, recenze

Takový substrát má minimální zvukově izolační vlastnosti

Jakákoli pěna v monolitické formě není schopna účinně se vypořádat s hlukem, takže pokusy o zlepšení zvukové izolace pokládáním tenkých desek pod laminát obvykle nekončí ničím. Stavaři a soukromí obchodníci často zasypávají pěnovými třískami, v takovém případě se zvuk a hluk pohlcují mnohem efektivněji, ale s pokládáním laminátu na takový základ je příliš mnoho povyku.

Nestandardní zvukově izolační podložky

Pokud se byt nachází v prvním patře vícepodlažní budovy a poblíž je rušná dálnice nebo trasa metra, pak jsou obyčejné panely, dokonce i se zlepšenými zvukově izolačními vlastnostmi, k ničemu. Situaci je možné zachránit položením silných silikonových rohoží se speciálním profilem. Díky velké tloušťce se k laminátu dostávají nízkofrekvenční zvuky a vibrace. rozptyl o 95-98%.

Zvuková izolace na bázi vláken

Všechny uvedené metody kontroly hluku byly vyvinuty před 15-20 lety, mezi moderní prostředky s dobrými zvukově izolačními vlastnostmi lze nazvat syntetickou plsť Akuflex. Toto plátno je 1 m široké a 15 m dlouhé, 4 mm silné. Na střihu okraje jsou vidět propletená tenká polyesterová vlákna, takže pevnost plstěného materiálu je prostě obrovská.

Zvuková izolace podlahy pod laminátem v bytě: jak si vybrat, typy, recenze

Schéma pokládky substrátu pod laminát

Jedna vrstva Akuflexu zcela tlumí nízkofrekvenční zvuky, vysoké frekvence jsou potlačeny s indexem zvukové izolace -21 dB. To znamená, že účinnost je o 40–50 % vyšší než u tradičních materiálů. Je pravda, že materiál lze pokládat pouze na suchý podklad s úplnou hydroizolací povrchu.

Zvuková izolace podlahy pod laminátem v bytě: jak si vybrat, typy, recenze

Acuflex pod korkem

Závěr

Dobrá zvukotěsná podložka pod laminátové podlahy nejen chrání byt před hlukem a cizími zvuky. To je v první řadě způsob, jak zachránit podlahu. Kromě zvuků a zvuků, které člověk slyší, se betonovou základnou stropu šíří nízkofrekvenční vibrace, které často způsobují delaminaci izolace a rozbití laminátových zámků.

Recenze

Serafimov Anton Nikolaevič, 41 let, Murmansk:

Sám jsem vyzkoušel spoustu jakých substrátů, s obvyklou a zvýšenou zvukovou neprůzvučností. Moje rada je nepoužívat materiály, které dokážou nasávat vlhkost, jinak hnije podklad i laminát. Je nutné položit několik vrstev polyetylenové pěny a mezi nimi jednu vrstvu jehličnatého substrátu. Ukázalo se, že jak tepelná, tak zvuková izolace je vynikající.

Viktorova Valentina Yakovlevna, 62 let, Tula:

Moc se v tom problému nevyznám. Pod naším bytem vede nějaké vodovodní potrubí. Bzučí dnem i nocí, zvláště v pozdním podzimu a zimě z nich není spásy. Syn dvakrát předělal podlahu, položil plsť i bublinkovou fólii, přesto byl hluk slyšet i v ložnici. Pozvali řemeslníky, vyřízli podlahu, nejprve ji vyrobili z keramzitu, pak položili měkké desky z jehličí, překližky a poté laminát. Musel jsem obložit stěny syntetickou plstí a pokrýt je sádrokartonem. Teď už v bouřce neslyšíte ani hromy, ne jako trubky.

Video: Fušerská pokládka vinylové podlahy | Stavba rodinného domu na klíč - Stavba domu 2024