Izolace podlahy na zemi v soukromém domě

Je těžké si to představit, ale izolace podlahy na zemi se často stává jediným možným řešením pro malé budovy na pásovém základu. Schéma je široce používáno hlavně pro rámové konstrukce malého počtu podlaží, bez suterénu.

Izolace podlahy na zemi v soukromém domě

Pěnová izolace se nejlépe provádí z několika vrstev materiálu

Potřebuji izolovat podlahy na zemi

V nedávné době byl prostor nad povrchem terénu ponechán bez izolace. Byl postaven základ, suterén zdí, část zeminy uvnitř obvodu zdí byla pokryta směsí písku a vápence nebo byla použita primitivní izolace s vrstvou nastrouhané suché hlíny.

Nedá se říci, že by to bylo ideální řešení, chlad od země, zvláště v zimě, byl tak silný, že v silném mrazu namrzala voda na palubkách. Ale pokládka podlahy bez zemní izolace má určité výhody.

Nejdůležitější výhody podlahového schématu bez izolace:

  • Pod dřevěnými palubkami nikdy nedocházelo ke kondenzaci. Vlhkost kondenzovala a byla absorbována zásypem na zemi;
  • Chybějící izolace zajistila příliv tepla z budovy, čímž se zahříval vnitřek základové pásky. V důsledku toho se snížilo nebezpečí zvednutí zemin přiléhajících k základu z vnější strany krabice.

Kromě toho byl chladný sklep, pokud nějaký byl, často používán jako místo pro skladování domácího proviantu.

Důležité! Je jasné, že takový systém by mohl být použit v soukromých domech pouze tehdy, pokud by bylo neustálé vytápění. Možnost bez izolace půdy lze také použít ve vaně nebo v lehkých dočasných kabinách.

Plnohodnotná izolace podlahy na zemi v soukromém domě se uchýlí kvůli obrovským tepelným ztrátám přes základ. Ukázalo se, že je mnohem jednodušší a levnější izolovat základ podél vnějšího povrchu, zejména proto, že moderní materiály umožňují bez problémů provádět izolaci v zemi.

Který ohřívač je lepší vybrat

Studené podlahy položené přímo na zemi jsou dnes vnímány jako přežitek minulosti, nikdo nechodí rád v teplých botách, i když jde jen o venkovský dům nebo venkovskou chalupu. Problém zachování dřevěných podlahových prken zůstal relevantní pouze pro lázeňský dům a zásoby potravin se již dávno přesunuly do moderní lednice.

Je nutné izolovat půdní základ, i když se jedná o pomocnou místnost, jako je garáž nebo připojená letní kuchyně. Izolovaná betonová podlaha na zemi zaručeně snižuje tepelné ztráty a zabraňuje kondenzaci vody na betonu.

Izolace podlahy na zemi v soukromém domě

Poznámka! O tom, jak důležité je použít izolaci např. v garáži s autem, svědčí fakt, že auta reziví o 60-70 % méně na podlahové mazanině izolované na zemi než na betonu nasypaném přímo na pískový polštář. A to vše proto, že teplo akumulované motorem a výfukovým systémem stačí k ohřátí vzduchu v místnosti a správnému fungování ventilačního systému garáže.

Zároveň není třeba vymýšlet a vymýšlet žádná speciální schémata pro pokládku izolace, konstrukční jednotky izolovaných podlah na zemi jsou široce známé a v praxi již dlouho vypracovány. Je pouze nutné vybrat ten správný materiál, který nejlépe vyhovuje konkrétnímu typu místnosti.

Expandovaná hlína

Nejlevnější materiál pro podlahy na zemi s izolací. Mezi výhody patří vysoká životnost, šetrnost k životnímu prostředí, odolnost vůči vysokým a nízkým teplotám, otevřený plamen. Expandovaná hlína se snadno instaluje a nevyžaduje speciální školení. Stejně rychle můžete zasypat pod potěr nebo položit dřevěné podlahy. A co je nejdůležitější, kvalitní keramzit je absolutně bezpečný z hlediska požární ochrany. Proto se často používá k izolaci podlahy ve vaně na zemi, zvláště pokud má parní komora masivní cihlová kamna na vlastním základu.

Izolace podlahy na zemi v soukromém domě

Na vrcholu expandované hlíny bude nutné provést výztuž, nainstalovat majáky a vyplnit konečnou podlahu betonem

Obrovskou výhodou keramzitu je jeho dobré přizpůsobení jakémukoli povrchu půdy. I když se jedná o nerovnou skalnatou plochu, izolace těsně přiléhá k jejímu povrchu.

Mezi nevýhody patří následující:

  • Koeficient tepelné vodivosti izolace z expandované hlíny je téměř dvakrát vyšší než u nejbližších konkurentů - pěnového plastu a pěnového plastu. Proto se tloušťka vrstvy ukazuje jako poměrně velká, a aby se hmota pelet nepohybovala, jsou na zemi instalovány dřevěné bedny;
  • Expandovanou hlínu nelze pokládat přímo za podlahy, alespoň přímo na zem, bude nutné provést hydroizolační vrstvu, jinak peleta nabírá vlhkost a vodní páru a částečně ztrácí své tepelně-izolační vlastnosti. Vysušit takovou izolaci je téměř nemožné.
Rada! Při nákupu materiálu věnujte pozornost stavu povrchu pelety. Nový keramzit je vždy mírně prašný, ale s hladkým, nepoškozeným povrchem.

Takový materiál odolá kontaktu s vodou bez ztráty kvality. Přítomnost třísek, prasklin, skvrn a stop směsi cementu a písku naznačuje, že expandovaná hlína již byla použita a při izolaci podlahy na zemi lze použít pouze k vyplnění horní vrstvy.

Pěnový polystyren

Expandovaný polystyren se často používá k izolaci podlahy na zemi pod betonovou mazaninou. Polyfoam má jeden z nejlepších ukazatelů tepelné izolace, takže tloušťka izolace podlahy je relativně malá. I když se desky pěnového polystyrenu zalijí po zemi vyrovnávací cemento-pískovou mazaninou, izolační účinek bude stále dostatečně velký, aby neztrácelo teplo podlahou.

Izolace podlahy na zemi v soukromém domě

Pokud u keramzitu může vrstva na zemi dosáhnout 30 cm, pak u polystyrenu izolační podlahový povlak zřídka přesáhne 10 cm.

Mezi nevýhody polystyrenu patří nízká pevnost materiálu, schopnost vést vodní páru a špatné pracovní podmínky. Při řezání izolačních desek se tvoří spousta pěnových pilin a prachu, kterých je docela obtížné se zbavit.

Navíc pokládka pěny pod budoucí podlahy vyžaduje nejrovnoměrnější plochu, takže musíte vynaložit poměrně hodně úsilí na přípravu a naplnění půdy.

Extrudovaná polystyrenová pěna

Jediná polymerová izolace, která plně splňuje všechny požadavky na moderní podlahové izolace na zemi. Penoplex nevede a neabsorbuje vodní páru, má vysokou pevnost a jeden z nejnižších koeficientů tepelné vodivosti.

Izolace podlahy na zemi v soukromém domě

Na suchých půdách můžete podlahu izolovat položením XPS přímo na písek, ale s povinným utěsněním švů

Desky XPS jsou vyráběny s koncovými zámky na pero a drážku, což značně zjednodušuje pokládku tepelné izolace na zem. Pokud jsou podlahy plánovány bez dalšího nalévání potěrem nebo vyrovnávacím sypkým materiálem, pak jsou zámky při instalaci lepeny montážní pěnou.

Obrovskou výhodou pěnového plastu je jeho vysoká pevnost, izolaci lze pokládat přímo na zem, dokonce i na hlínu, bez obav, že budou podlahy rozdrceny nebo pokryty prasklinami.

Směs jílu a pilin

Jednoduššími a levnějšími materiály je možné izolovat podlahy na zemi. Použijte například nepálenou směs žitné slámy, pilin a olejnaté hlíny s malým přídavkem PVA. Směs se hněte na otevřeném prostranství, vyválí se do rovnoměrné vrstvy o tloušťce 20–25 cm, nakrájí se na bloky a suší se na slunci.

Poté, co tvárnice získají dostatečnou pevnost, jsou přeneseny do místnosti, položeny na zem a seříznuty na výšku tak, aby podlaha byla co nejhladší a rovná. Spáry mezi bloky se potřou formovacím pískem nebo zasypou pilinami. Po konečném vyschnutí izolace můžete položit dřevěné latě, opravit je po obvodu a položit podlahovou krytinu - desky nebo laminát.

Podlaha se ukáže být dostatečně teplá za předpokladu, že půda pod budovou nezvlhne v období dešťů nebo jarního vzestupu hladiny horní podzemní vody. Podlahy před hlodavci a krtky ochráníte pomocí ocelového pletiva položeného v zemi po obvodu místnosti.

Jaké nástroje a materiály budou vyžadovány

Nejprve bude potřeba jemný štěrkový prosévací materiál, písek a rýhovací nástroj, kterým bude možné podrážku na zemi zasypat, vyrovnat a zhutnit. K tomu vám poslouží obyčejné lopaty, zahradní kolečko a ruční pěchovadlo. Pokud je to možné, je nejlepší pracovat s pěchem. Proces přípravy půdy na podlahu bude vyžadovat hodně fyzické síly, takže se nevyplatí šetřit.

Izolace podlahy na zemi v soukromém domě

Na suchých půdách můžete podlahu izolovat položením XPS přímo na písek, ale s povinným utěsněním švů

Zbytek kupujeme podle seznamu:

  • Silniční tkanina - vysokohustotní agrotextilie, polyetylenová fólie tloušťky 0,5 mm;
  • Perforované polyetylenové trubky o průměru 50 mm;
  • Topné těleso v deskách;
  • montážní pěna;
  • Cementovo-písková malta.

Pokud se plánuje položení izolace podlahy na předem naplněný vyrovnávací potěr, bude nutné zvýšit množství malty 2,5krát a zakoupit další výztužnou síť. Pro izolaci zásypovými materiály budete potřebovat sadu vyrovnávací lišty z pozinkovaného profilu.

Kromě toho se budete muset zásobit měřícím nástrojem - niveleta budovy, nejlépe dvoupaprskový laser, svinovací metr, metrové pravítko a truhlářský čtverec.

Výpočet izolace podlahy na zemi

Nejobtížnější částí procesu uspořádání tepelné izolace je výpočet tloušťky izolační vrstvy. Odborníci doporučují pro zjednodušené stanovení tloušťky podlahové izolace na terénu použít parametry tepelné izolace na stěnách domu. Například výkon ohřívače pro povrchy půdy je o 40-60% vyšší než tloušťka izolace stěn.

Tloušťku izolace můžete vypočítat podle GOST 26263–84 nebo SNiP 2.02.04-88. Pro určení tloušťky izolace stěn domu stačí znát tepelnou vodivost tepelné izolace a tepelný odpor zdiva doporučený SNiP pro klima v oblasti. Metoda pro výpočet izolace pro podlahu na zemi je řádově složitější. Důvodem je, že charakteristiky vzduchu, tedy součinitele prostupu tepla a tepelná vodivost, zůstávají prakticky konstantní. Vlastnosti půdy se liší v závislosti na složení, hustotě a obsahu vlhkosti v půdě.

Technologie izolace podlahy na zemi v soukromém domě

Pokud zvolíte materiál pro tepelnou izolaci základny pod obydlím, pak by nejlepším řešením byl zásyp z expandované hlíny. Je pravda, že tloušťka izolace bude nejméně 25 cm, a to kromě polštáře na zemi a dekorativního potěru na podlaze.

Izolace podlahy na zemi v soukromém domě

Zbývající místnosti soukromého domu mohou být izolovány pěnovým plastem nebo pěnovým plastem. Oba materiály jsou při pokládce poměrně vrtošivé, takže je lepší spojovat jednotlivé desky mezi sebou montážní pěnou.

Příprava základů

Nyní dvě slova o tloušťce zahřívacího koláče na zemi. Pod tepelnou izolaci keramzitem bude potřeba zásypová vrstva minimálně 25 cm, minimálně 20 cm na pískovém a štěrkovém polštáři a 5 cm na podlahovém potěru s betonovou zálivkou. Celkově se ukazuje, že jáma pro izolaci podlahy na zemi by měla být alespoň 50 cm.U pěny a XPS lze hloubku snížit na 30 cm.

Izolace podlahy na zemi v soukromém domě

Pod izolaci musíte položit hlínu, doslova ji zatlouct do země do stavu pevné hmoty

Příprava povrchu půdy se provádí v následujícím pořadí:

  • Vykopeme lopatou a odebereme zeminu do požadované hloubky. Opatrně odřízněte strany a vyrovnejte dno jámy;
  • Vylijeme vrstvu předem navlhčené hlíny. Materiál by měl být dostatečně plastický, abyste mohli vytvořit hrudku, ale nelepit se na ruce;
  • Ve dvou přejezdech vysypeme vrstvu hlíny a zhutníme ručním pěchem. Materiál musí být doslova zaražen do země, aby byl hliněný zásyp rovnoměrně zhutněn do stavu suché polní cesty;
  • Zeminu přikryjeme igelitem, okraje zastrčíme do přesahu na stěny tak, aby okraje byly nad úrovní podlah. Budou muset být připájeny k hydroizolaci stěn suterénu.

V období chladu a mrazu bude na fólii padat kondenzace, bude jí málo a většina vody odchází stěnami zděného základu a suterénu. Pokud se základová páska nalije z betonu s povlakovou hydroizolací a navíc se v období podzim-jaro objeví voda s vysokou vodou, bude nutné vyrobit hliněnou "čočku" se sklonem, aby odváděla vlhkost do drenáže.

Výroba polštáře pro izolaci

Vysypávání podkladu pro izolaci se provádí pouze pro pěnu a EPS. Expandovanou hlínu lze jednoduše nalít na hydroizolační fólii.

Pro zateplení podlahy extrudovanou polystyrenovou pěnou nasypeme nejprve hrubý hrubý štěrk, poté vrstvu o frakci 10-15 mm, poslední vrstvu zasypeme stěrkami. Dále položíme agroutěrku, nasypeme písek a ihned vyrovnáme povrch zásypu pravidlem. Tloušťka vrstvy písku pro izolaci podlahy by měla být v rozmezí 5-10 cm.

Položíme izolaci

Tepelnou izolaci lze instalovat přímo na fólii pomocí montážní pěny nebo lepidla. Pokud je zatížení podlahy dostatečně velké, musíte nejprve provést vyrovnávací potěr.

Izolace podlahy na zemi v soukromém domě

Montážní pěna se nanáší pouze na spoje desek a okamžitě se na podlahu položí deska pěny nebo XPS. Pěna není nanesena na zadní nosnou část izolačního panelu, jinak při roztahování zvedne plech. Po položení desky s pěnovou spárou je třeba ji vyrovnat a lehce přitlačit třmenem. Část pěny vystoupí spárami dolů a zafixuje tepelně izolační vrstvu.

Potěr na povrchu podlahy

Tloušťka vyrovnávací vrstvy musí být minimálně 40 mm, jinak může dojít k odlupování podlah. Nejprve odřízneme zbytky lepidla a montážní pěny a spáry ručně přetřeme cementovo-pískovou směsí s přídavkem PVA. Pokud není v potěru položena výztužná síť, je lepší lepit švy na spojích hadovitou páskou.

Izolace podlahy na zemi v soukromém domě

Příprava na lití betonu

Dále povrch podlahy ošetříme hloubkovým penetračním základním nátěrem a po 2-3 hodinách vyplníme buď vrstvou betonu nebo samonivelační směsi. Pokud jsou v potěru použity výztužné prvky, bude nutné síť zvednout na plastových držácích a úroveň litého betonu by měla být kontrolována majákem nebo nataženými lakovacími šňůrami.

Doporučení a časté chyby

Pokud máte štěstí s půdou a půda v oblasti pod domem nebobtná z vody a hloubka mrazu je relativně malá, lze izolační dort položit podle zjednodušeného schématu na pískový polštář pod fólii s dalším zásypem keramzitem. Takovou podlahu lze sešít deskami nebo dokonce vytvořit překližkovou základnu pro pokládku linolea nebo laminátu.

Největší počet chyb je povolen při formování podešve nebo hliněné čočky. Pokud je půda mokrá, nebo se může stát, že pod dvěma sousedními domy se úroveň zavlažování a hloubka vodních vrstev několikrát liší, je drenáž nezbytná.

Izolace podlahy na zemi v soukromém domě

Pěnový polystyren a EPS by měly být vždy skryty pod potěrem, pro vanu není izolace podlahy pěnovým polystyrenem nejlepší volbou

Bez ohledu na to, jak účinná je hydroizolace, ale po 3-4 letech projde vodní pára ochrannou fólií nebo střešním materiálem a bude se hromadit pod izolací. Proto na chudých půdách musí být do hlíny položeny alespoň dvě drenážní trubky, z nichž jedna musí být položena uprostřed, druhá je namontována podél základu v nejnižším bodě místa. První trubka bude shromažďovat vlhkost v zimě, protože střed je nejteplejším místem v zimě, druhá drenáž bude fungovat na jaře a na podzim. Je jasné, že obě trubky pod izolací je nutné obalit agrotextilií a zasypat štěrkem.

Závěr

Izolace podlahy na zemi je často jednodušší a levnější než v případě použití kulatiny a nosných trámů. Zvýšení podlahy na srubových trámech na úroveň suterénu je opodstatněné u dřevěných domů nebo příliš problematických půd, u jiných budov není tepelná izolace na povrchu terénu v žádném případě horší než schémata s kulatinami, ale pravděpodobně bude levnější .

Video: Sanace rodinného domu. Co jsou hlavní vlhkostní problémy a jak taková sanace stavby probíhá. - Stavba domu 2024